2024/2025-ös Iskolakert beszámoló

Célunk ebben a tanévben is az iskolakert fenntartása, gondozása szakkör, napközis foglalkozás és technika óra keretében. Továbbra is fontosnak tartottuk, hogy az egyes iskolai rendezvényeken népszerűsítsük és felhasználjuk a megtermelt növényeket. 
Szeptember: Megtörtént ebben a tanévben is a Kertbarát szakkör újraindítása, tagtoborzó. Kedvcsinálóként és tapasztalatgyűjtés címén  szeptember 21-én Kerékpárostúra keretében meglátogattuk a fényesi mintagazdaságot, ahová már 8 éve meghívnak bennünket. A kertbarát szakkör új és régi tagjai az 5.a osztállyal kiegészítve-25 tanuló és 4 pedagógus- néztük meg a biokertet, tanyasi állatokat.
Szeptember végén leszüreteltük a szőlőt és kipréseltük a levét és jóízűen elfogyasztottuk. Tépősalátát, spenótot is vetettünk a konyhakertbe.
Az önkormányzattól mulcsnak való faaprítékot kaptunk, amit a virágoskertbe szétterítettünk.
Október: Megtörtént a tavaly meghirdetett Mutasd a kerted pályázat értékelése, pályázati anyag kiállításra előkészítése és kiállítás kialakítása az aulában. A Lencsési Kertbarát Kör nyugdíjas tagjai segítettek az eredményhirdetésben. Október 9-10.
Októberben az Önkormányzattól kapott árvácskákat ültettük ki a virágoskertbe. Ebben a hónapban szüreteltük le a birsalmát és készítettük elő a birsalmasajthoz. Az aktuális kerti tevékenységeket is elvégeztük: gyomláltunk, kapáltunk, locsoltunk, gondoztuk a növényeket.
November: Az Egészséghetek rendezvényen a Kertbarát szakkör bemutatkozása, a kert gyümölcseinek, ezáltal az egészséges táplálkozás népszerűsítése volt a célunk idén is. Betakarítottuk a céklát, sárgarépát és retket, salátát, cukkinit. A gyerekek a szakkörben készült birsalmasajtot, a szárított gyógynövényeinkből gyógyteát és céklasalátát kóstoltattak a Biopiacon. 
A komposztált földet felhasználtuk a balkonnövényekhez és talajjavításhoz is.
December, január: A kertbarát szakkör a tankonyhában felhasználták a még télen is szedhető salátákat, fűszernövényeket pl. kenyérlángoshoz, salátákhoz. Saját készítésű rajzos naplóban vezették a gyerekek az aktuális tankonyhai eseményeket.
Február -Március: Február végén elvetettük a korai borsót és salátapalántákat ültettünk. A Mutasd a kerted pályázatot újra  meghirdetttük, 31 tanuló jelezte, hogy részt kíván venni ezen a páyázaton. A Lencsési Kertbarát kör  5 féle magadománnnyal támogatta ezt a pályázatot.
A levendulabokrokat is megmetszettük és a balkonládás jegecskéket is szétültettük, a vetőmagokat átnéztük, átrendeztük.
Sikeresen pályáztunk a PARADICSOM pilot programra és márciusban már el is vetettük a 3 féle magot.
A Lencsési Kertbarát Kör metszési bemutatót tartott a gyerekek közreműködésével az iskolakertben. Szőlőt és gyümölcsfákat szakavatott módon metszették meg a jó termés biztosítása végett. 
Április-május: A Fenntarthatósági hét keretében április 11-én több osztályt is bevontunk a tavaszi kert gondozásába: ízlelhettek, szagolhattak fűszernövényeket és kipróbálhatták a kerti szerszámok használatát, öntözést. Játékos feladatokkal népszerűsítettük a komposztálásról, gyógynövényekről, madarakról a téma feldolgozását. 
Babot, borsót, céklát, cukkinit vetettünk és május végén az eperrel együtt folyamatosan leszüreteltük  a gyerekek nagy örömére. A sóskának is nagy sikere volt. A kert sok finomsággal jutalmazta a szorgos kezű gyerekeket.
Május végén kiültettük a 3 féle paradicsom palántát.
Szárazságtűrő fűszer-és gyógynövény palántákat ültettünk a  veteményeskertbe: szalmagyopár, kakukkfű, rozmaring, zsálya is színesíti a kertet.
Májusban újra megörvendeztetettek a tavaly elszóródott napraforgók, melyek árnyékot és szép látványt is adnak.
Május végén az év zárásaként részt vehetttek szakköröseink a kondorosi népfőiskola szervezében egy gyógynövényismereti élményprogramon.
Részt vettünk az iskolakert mentoriskolájának ( Bákéscsabai Erzsébethelyi Általános Iskola) szervezésében megrendezett kertbemutatón is.
 
Június:
Ebben a hónapban a fő tevékenységünk az öntözés és mulcsozás, a paradicsom palánták fejlődésének biztosítása.
A kert nyári szünetben való fenntartását is megszerveztük: a nyári napközis tábor diákjai, a technikai dolgozók és mi, az ökomunkacsoport tagjai is tevékeny részt vállalunk majd a nyári kertgondozásban.
Az újonnan beszerzett gyógynövény szárítónkba takarítottuk be a gyógy-és fűszernövényeinket: citromfű, tárkony, rozmaring, kakukkfű és levendula is a hálókba.
További terveink között szerepel a madárbarát kert kialakítása, szerszámtároló kialakítása, esővíz begyűjtése.