HATÁRTALANUL 2025- Kulturális barangolások Erdélyben HAT-KP-1-2024/1-001914
A tanulmányi kirándulás útinaplója
1.nap – Indulás és megérkezés Korondra
Korán reggel 5 órakor indultunk útnak az iskolánk elől, 2 busszal, ahova az igazolványok bemutatása után szállhattunk fel. Méhkeréknél mentünk át Romániába. A hosszú buszút alatt sokat beszélgettünk, és csodáltuk a tájat. Először Bánffyhunyad református templomát néztük meg. A helyi lelkész mesélt a templom történetéről. Különlegesség, hogy minden évben a konfirmáló fiatalok családja egy szép szőttes falvédőt ajándékoz a templomnak. Délután érkeztünk meg Korondra, ahol a 7.c és d osztályok a Zöld Tündér Panzióban szálltak meg. A szállás nagyon szép helyen volt, a város szélén, zöldövezeti részen, ahol a kert végében folyt a Korond patak. A 3 szintes szálláson a felső szinten a c, az alsón a d osztályosok lettek elhelyezve, tiszta, szép, fürdőszobás szobákban. Az étkező a két szint közötti részen volt. Este finom főtt étellel vártak bennünket.
2.nap – Kirándulás Szovátára és a Medve-tóhoz
Negyed nyolckor már a reggelizőasztal mellett ültünk, ahol bőséges választék várt minket. A programra 8 órakor indultunk el. Az első állomásunk a székelyderzsi erődtemplom volt. A falain érdekes freskók láthatók Szent László király történetének egy részletével, ahol megmenti az elrabolt lányt. Innen Szovátára indultunk, ahol kézművesfoglalkozáson vettünk részt, szalmafigurát készíthettünk, megnéztük a helyi szalmakalap múzeumot, egy régi, már nem használt malmot, ahol a liszt útjáról meséltek nekünk, majd ellátogattunk a bözödújfalui emlékhelyre, ahol a szomorú eseményekre emlékezve elénekeltük a Himnuszt. Következő úticélunk a híres Medve -tó volt, amit az esős idő miatt csak részben tudtunk megnézni. Nevét az alakjáról kapta, mert úgy néz ki, mint egy kiterített medvebőr. Vacsora után minden békéscsabai résztvevő meghívást kapott a helyi folklór estre, ahol játszott nekünk a Korondi fúvószenekar, énekelt egy helyi népdalénekes lány, néptáncos párok mutattak be helyi táncokat, végül, aki szeretett volna, felmehetett a színpadra közös énekre és táncra. Az est végén közösen elénekeltük a székely himnuszt és a Nélküled című számot.
3. nap – Korond és a helyi mesterségek, Farkaslaka
Ezt a napot Korondon töltöttük. Ellátogattunk egy helyi sófeldolgozó üzembe, ahol a tulajdonos nagyon érdekesen megmutatta nekünk a só útját a bányától a vásárlókig. Utána megnéztük a helyi kézműves boltokat. Itt volt alkalmunk ajándékokat vásárolni. Látogatást tettünk egy szövő-és egy taplászműhelyben is, ahol megismerkedhettünk ezekkel a hagyományőrző foglalkozásokkal. Ebédre egy helyi termelőnél házi készítésű kenyeret, sajtokat, lekvárokat kóstolhattunk. A délutánt Farkaslakán töltöttük, ahol Tamási Áron író sírjának megkoszorúzása után kürtőskalácsot készíthettünk, és persze az is kapott, akinek nem volt kedve megsütni a sajátját. Az uzsonna után meglátogattuk az író szülőházát is, ahol betekintést nyerhettünk az életébe. Úton a szállás felé szénégető boksákat is láttunk.
4.nap – Chipsgyár látogatása, Csíksomlyó és az 1000 éves határ
Reggeli után indultunk egy érdekes gyárlátogatásra. Itt megnézhettük hogyan készül a finom Csíki Chips. A végén mindenki kapott is egy zacskóval. Ezután a híre csíksomlyói kegytemplom következett, a Mária szoborral. Itt elénekeltük a Mária himnuszt, ami egy szép emlék marad. Következő úticélunk az 1000 éves határ volt. Útközben láttunk több dísze székelykaput, a legrégebbi festett székelykaput is, ami egy templom bejárata. A határon található őrházban a kiállítás alapítója és szervezője fogadott bennünket, aki nagy átéléssel mesélt a vasút történetéről. Ezen a napon végre nem esett az eső, így gyönyörködhettünk a tájban is. Vacsora után összepakoltunk, mert másnap indultunk haza.
5. nap- Hazautazás
Az utolsó reggeli után bepakoltunk a buszba, majd elindultunk hazafelé. Délutánra érkeztünk meg, az iskola előtt szüleink már vártak ránk. Nagyon jó volt ez a kirándulás, hogy az osztálytársainkkal együtt lehettünk ilyen szép helyeken.
Készítette: a 7.c és 7.d osztály